Osobní nástroje
Zobrazení

Řidičský průkaz v Německu


Z Wiki

Přejít na: navigace, hledání

Český nebo slovenský řidičský průkaz (jakož pocházející od členských států EU) není třeba přepisovat, můžete s ním řídit dokud nepozbude jeho platnost. Pokud dosud nemáte řidičák ve formě kreditní karty, tak si jej před odjezdem do Německa nechte vyměnit.


Pokud máte trvalý pobyt v Německu, můžete si nechat přepsat i řidičský průkaz na německý. Není to ovšem povinné a nehrozí Vám za to nějaká pokuta. Je ovšem možné, že vám po přepisu řidičáku český/slovenský řidičák vezmou, ovšem není to pravidlo, asi záleží na úřednících. Výhoda přepisu na německý řidičák může být např. při silniční kontrole - nebudou vás podezřívat, že jste si po ztrátě německého řidičáku nechali dělat řidičák v Česku/na Slovensku :).


Pokud jste se odhlásili z trvalého pobytu v Česku/Slovensku, můžete si nový řidičák vyřídit už jen v Německu. Nezapomeňte si jej tedy vyměnit za německý před propadnutím. Vyměnit můžete pouze platný řidičák.


Pokud máte např. stále českou/slovenskou občanku, je lepší si ponechat taky český/slovenský řidičák.


Obsah

Potřebné dokumenty

  • Občanku nebo pas. Pokud nemáte německou občanku, tak lépe ukázat cestovní pas.
  • biometrickou fotku na pas
  • originál a kopie zahraničního řidičského průkazu

Poplatky

  • Přepis a nový řídičák stojí přibližně 35 - 43 Euro.

Kde přepsat řidičák?

Zpravidla v místě trvalého pobytu na obecním úřadě (Bürgeramt, KVR) a nebo dopravním úřadě (Fahrerlaubnisbehörde). Vyřízení trvá asi 4 týdny.

Např.:

Výhoda přepisu řidičáku na německý

Určitě výhodné vyměnit, pokud hodláte v Německu dlouhodobě pobývat. Následná např. ztráta řidičáku by byla totiž komplikovanější. Muselo by se pro nový řidičák zajet do Česka do místa původního trvalého bydliště, kde byl řidičák vystaven a vše by tedy trvalo podstatně déle.

Pokud jste se v Česku nebo Slovensku odhlásili z trvalého bydliště, můžete si nový řidičák vystavit už pouze v Německu.

Přepisem řidičáku získáte automaticky taky povolení L - pro traktůrky nebo vysokozdvižné vozíky.

Nevýhoda je, že při kontrole stojíš vždy déle, zvláště pokud řídíte auto s německými poznávacími značkami. Policie se často vyptává proč máte český řidičák když v Německu pracujete a bydlíte. Vše chtějí nejdřív dobře ověřit. Asi podezřívají, že jste o řidičák v Německu přišli a nechali jste si vystavit nový v Česku.

Begleitetes Fahren - doprovázené řízení od 17 let

V Německu je možné řídit osobní vozidlo vyjímečně od 17 let. Je možné získat řidičák B nebo BE. Podmínkou pro řízení od 17ti let je doprovod osoby starší 30ti let, která má minimálně 5 let řidičák a maximálně 1 bod (ve Flensburku). Každý mladistvý může mít neomezené množství doprovázených osob, může tak např. řídit s oběma rodiči či jinými osobami, které předem pověří. Doprovázená osoba může sedět kdekoliv v autě a nesmí mít více než 0,5 promile alkoholu v krvi. Doprovázená osoba musí u sebe rovněž mít řidičák a v případě kontroly se jím prokázat. Řidiči můžou jet taky do Rakouska, ne ovšem do okolních států. Doprovázené řízení z Rakouska je v Německu jen částečně platné.

Rozdíl německého a českého řidičáku pro osobní vozidla

  • V německém řidičáku není u motorky uveden objem. U českého např. 150 ccm
  • V německém řidičáku máte navíc malý traktůrek L. V českém řidičáku toto písmeno úplně chybí.

Odkazy

Slovníček

  • Führerschein = řidičák
  • Begleitetes Fahren = doprovázené řízení


Podobné články